Cumhuriyet Bul. Çırpıcı İşhanı No:77 K:6 D:601 Alsancak, Konak / İZMİR
+90 554 418 75 86
duygu@duygusaridas.av.tr

Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku

   Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından kabul edilen haliyle bilişim, her türlü bilgi ve verinin elektronik bilgi işlem araçlarıyla işlenmesini ve değerlendirme tekniklerini konu alan bilim olarak tanımlanabilmektedir.

   Bilişim hukuku ise; bilgi ve teknolojinin kötüye kullanımı ile insanlara zarar verilmesini önlemek amacıyla ortaya çıkmış hukuk dalıdır.

   Günümüz dünyasında teknolojinin büyük bir hızla gelişirken bazı tehlikeleri de beraberinde getirdiği yadsınamaz bir gerçektir. Her ne kadar gelişen teknoloji işlemlerimize hız katarak hayatımızı kolaylaştırmaktaysa da, teknoloji sayesinde internet, telefon ve sosyal medyayı daha fazla kullanmamız bu alanlarda yaşanan kişisel hak, özel hayatın gizliliği ve kişisel veri ihlallerinin de sayısını arttırmıştır. Bununla birlikte teknolojinin ilerlemesinin en büyük sonuçlarından birisi ceza hukuku alanında ortaya çıkmış olup bilişim suçları olarak adlandırılan yeni bir suç kategorisi belirmiştir. Bilgisayar sistemlerine yetkisiz erişim, verilerin yetki dışında alınması, nakli, silinmesi, ortadan kaldırılması, bilgisayar yoluyla sahtecilik, kredi kartının kötüye kullanılması, ticari sırların çalınması, internet üzerinden meydana gelen hakaret ve kişilik haklarının ihlali, e-ticaret konusunda hukuka aykırı uygulamalar gibi sınırlı sayıda sayılmamış ve kapsamı oldukça geniş olan konularda açılacak davaların takibi, erişimin engellenmesi sürecinin takibi ve hukuki danışmanlık hizmetleri tarafımızca özveriyle sunulmaktadır.

Adres

Cumhuriyet Bul. Çırpıcı İşhanı No:77 K:6 D:601 Alsancak, Konak / İZMİR

Telefon

+90 554 418 75 86

E-Posta

duygu@duygusaridas.av.tr